سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BUILDING MANAGEMENT SYSTEM)

امروزه هوشمندسازی امکانات در صنعت ساختمان‌سازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این فن‌آوری که به سیستم مدیریت ساختمان یا Building Management System (BMS ) معروف است، سیستم فنی ساختمان مانند سیستم روشنایی، سرمایش وگرمایش، تهویه مطبوع، اعلام حریق، آسانسور و … را تحت نظارت، کنترل و بررسی قرار می‌دهد.

این سیستم عملکرد تک تک تجهیزات ساختمانی را از طریق وب و شبکه کامپیوتری به یکدیگر پیوند می‌دهد تا به عنوان یک سیستم یکپارچه عمل کرده و از هر نقطه جهانقابل دسترسی باشد.

در تعریف کلی از ساختمان هوشمند می‌توان گفت؛ ساختمانی است که عملکرد آن به صورت خودکار کنترل شده و توانایی پاسخگویی به نیازهای در حال تغییر ساختمان و محیط پیرامونی آن را دارد.  

سیستم مدیریت ساختمان یا BMS  یکی از روش‌های نوین در مدیریت ساختمان است که با استفاده از جدیدترین و به روزترین تکنولوژی‌ها، شرایط ایده‌آل در ساختمان‌ها را فراهم می‌کند.

این سیستم با کنترل بخش‌های مختلف ساختمان، ایجاد شرایط محیطی مناسب و ارائه سرویس‌های هم‌زمان موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی، افزایش سطح کارایی و بهره‌وری سیستم‌ها و امکانات موجود در ساختمان می‌شود. کنترل و دسترسی به سیستم مدیریت ساختمان از داخل و خارج آن، به وسیله نرم‌افزارهای مربوطه و شبکه اینترنت امکان‌پذیر است. به طور کلی می‌توان گفت، سیستم مدیریت ساختمان یا سامانه‌ای مبتنی بر رایانه و شبکه است که برای مشاهده و کنترل سیستم‌های مختلف داخل ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از مزایای این سیستم می‌توان به فراهم کردن آسایش ساکنین و کاربران، افزایش امنیت، کاهش مصرف انرژی، رسیدگی و نگهداری از ساختمان و اثرات مثبت زیست‌محیطی اشاره کرد.

در واقع کاهش مصرف انرژی، مهم‌ترین هدف سیستم مدیریت ساختمان است. میزان مصرف انرژی ساختمان‌ها در بیشتر کشورهای جهان حدود 40% از کل مصرف انرژی است که در کشور ما نیز حدود 36% می‌باشد که از این مقدار 86% مربوط به سوخت‌های فسیلی و 12% مربوط به مصرف برق است. علاوه بر این، سیستم‌های تاسیسات مکانیکی و الکتریکی بیشترین مصرف‌ انرژی را به خود اختصاص می‌دهند. از این رو، توجه به مصرف انرژی در سیستم‌های سرمایشی، گرمایشی، تهویه مطبوع و روشنایی ساختمان تاثیر زیادی بر بهینه‌سازی مصرف انرژی دارد.

استفاده از سیستم مدیریت ساختمان به مدیریت جامع بر میزان و نحوه مصرف انرژی منجر می‌شود. استفاده از این سیستم با کاهش هزینه‌های مربوط به انرژی، نگهداری و تعمیرات همراه است. این امر می‌تواند باعث جبران هزینه‌های طراحی و اجرای سیستم مورد نظر شود.

سیستم BMS به دلیل انعطاف‌پذیری بالای شبکه‌‌های زیرساخت و زیرسیستم‌های خود، به راحتی با نیازها و کارایی‌های مختلف منطبق شده و امکان اعمال تغییرات در شیوه عملکرد، برنامه‌ریزی و مدیریت را فراهم می‌کند. به همین دلیل، انتخاب یک سیستم مدیریتی مناسب یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری برای افزایش بهره‌وری و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، افزایش ایمنی و رفاه ساکنان خواهد بود.