رایانش ابری در صنعت ساختمان (CLOUD COMPUTING IN THE CONSTRUCTION INDUSTRY)

روند پیچیده صنعت ساختمان و محیط‌های چالش برانگیز آن باعث شده است تا این حوزه همیشه آخرین منزلگاه دیجیتالی شدن باشد. تنها در چند سال گذشته بود که توسعه‌دهندگان برای بهره‌برداری از توان و پتانسیل واقعی صنعت ساختمان، رایانش ابری (CLOUD COMPUTING) را راه‌اندازی کردند.رایانش ابری، پایه و اساس انقلاب دیجیتالی ساخت و ساز است. این مهم زیربنای قدرتمندترین راه‌حل‌های نرم افزاری است و صنعت را قادر می‌سازد تا از جدیدترین فناوری‌ها بهره ببرد.

رایانش ابری اساساً پردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها رابه ماشین‌های قدرتمندتری واگذار می‌کند. نه تنها می‌توانید با منابع کمتری کارهای بیشتری انجام دهید، بلکه می‌توانید این کار را از هرجایی که به اینترنت متصل هستید نیز انجام دهید.

رایانش ابری محدودیت‌های سخت افزاری را برطرف می‌کند، از اتلاف اطلاعات جلوگیریکرده و قابلیت دسترسی را بهبود می‌بخشد. پردازش داده‌ها در ابر تنها راه عملی برای دستیابی به یک ساخت و ساز مدرن و مجهز است.به عنوان مثال، هنگامی که هواپیماهای بدون سرنشین بر فراز یک سایت ساختمانی پرواز می‌کنند، آن‌ها هزاران GPS دقیق و فراداده می‌گیرند. برای استفاده از این تصاویر باید آن‌ها را به یک نقشه‌ تبدیل کرد؛ انجام این کار فراتر از توانایی‌های یک رایانه معمولی است. به همین خاطر، رایانش ابری وارد میدان می‌شود.

قبل از تکنولوژی ابر، تنها راه بررسی واقعی وضعیت یک پروژه، بازدیدشخصی از آن بود، کاری که ساعت‌هایی از روز را به خود اختصاص می‌داد.با استفاده از سرویس‌های ابری SaaS می‌توان از هر جای دنیا به سایت پروژه دسترسی داشت.

ثبت اسناد و مدارک در پروژه‌ها برای انجام تعهدات قراردادی بین طرفین حیاتی هستند. با ذخیره‌سازیفیزیکی و استفاده از اسناد کاغذی، داده‌ها به راحتی در معرض آسیب یا سرقت قرار می‌گیرند اما با ذخیره سازی ابری، داده‌ها ایمن، نامحدود و از هرجایی قابل دسترس و استفاده هستند. هر پروژه ساختمانی دارای تعداد زیادی از ذینفعان است و به اشتراک‌گذاری داده‌ها برای همه ذینفعان اغلب وقت‌گیر است.

رایانش ابری با ارائه قابلیت‌های ارتباطی و همکاری در زمان واقعی، اشتراک‌گذاری اطلاعات را ساده می‌کند. با امکان ذخیره‌سازی داده‌ها در فضای ابری، تحلیل داده‌ها در هر یک از دستگاه‌ها و از هر مکانی ساده است. با رایانش ابری می‌توان اطلاعات را در کمترین زمان ممکن، آنالیز کرد و آن را برای بررسی‌های بیشتر در اختیار مسئولین پروژه قرار داد.                                                                      مزایای رایانش ابری بسیار بیشتر از معایبش است اما اشکالات مربوط به این تکنولوژی نیز قابل تأمل است؛ به عنوان مثال قابل درک است که احساس کنید با کنار گذاشتن کنترل فیزیکی داده‌های خود، امنیت آن‌ها کمتر می‌شود، به ویژه زمانی که موضوعی مانند هک شدن اطلاعات وجود دارد. اما امنیت توسط رایانش ابری بیشتر از ثبت اسناد کاغذی است!                                                                    با اینکه امکان خطر وجود دارد اما باز هم رایانش ابری امنیت اطلاعات را افزایش می‌دهد. زمان قطعی در رایانش ابری بسیار نادر است اما حتی بهترین سرورها نیز خراب می‌شوند. این مشکل خوشبختانه موقتی است و قطعاً مدت زمان طولانی باقی نمی‌ماند. زمان قطعی به سرعت برطرف می‌شود و مشکل زیادی از این مورد دامن‌گیر پروژه‌های ساختمانی نخواهد بود. در خصوص هزینه رایانش ابری باید گفت که راه حل‌های ابری ارزان نیستند اما مطمئناً هزینه از دست رفتن اطلاعات با ثبت اسناد کاغذی، هزینه حقوقی و مالی زیادی برای پروژه‌های ساختمان به همراه خواهد داشت. علاوه بر این، اگر وقت خود را صرف انتخاب راه حلی مناسب برای نیازهای خود کنید، استفاده از رایانش ابری هزینه کمتری در بَر خواهد داشت. به طور خلاصه، تقریباً برای هر کار ساختمانی رایانش ابری راه حلی کاربردی است. این مهم برای برخی از محبوب‌ترین موارد اعم از گزارش‌های روزانه، مدیریت برنامه و مدیریت پروژه بسیار مفید هستند. به احتمال زیاد در شروع کار با مشکلات بیشتری مواجه خواهید شد اما رایانش ابری حوزه‌ای است که در وقت و هزینه‌ها صرفه جویی می‌کند. اکنون استفاده از این سرویس نیز در ایران رایج است و شما میتوانید با داشتن دانش استفاده از این سرویس خود را بروز کرده و به جدیدترین اطلاعات مدیریت ساختمان دست پیدا کنید.